História KŠOV

(do roku 2015)

Vznik a činnosť Katedry štatistiky a operačného výskumu je spojená so vznikom samotnej Prevádzkovo ekonomickej fakulty (PEF) v roku 1959. Fakulta vznikla na základe dvoch katedier ekonomického a spoločensko-vedného zamerania a to Katedry ekonomiky a organizácie socialistických poľnohospodárskych podnikov a Katedry spoločenských vied.  

Za historický začiatok súčasnej katedry možno označiť rok 1960. V tomto roku sa z Katedry ekonomiky a organizácie socialistických poľnohospodárskych podnikov vyčlenila Katedry účtovníctva, štatistiky a práva. Prvým vučujúcim štatistiky na PEF bol doc.Ing. Ladislav Ivanka. V roku 1964, po vytvorení samostatnej Katedry účtovnej evidencie a práva došlo k vytvoreniu Katedry štatistiky a matematických metód.

Rozvoj ekonomicko-matematických metód a ich zaradenie do učebných plánov si vynútil v roku 1965 vznik novej samostatnej katedry s názvom Katedra vedeckého programovania, kam sa presunula časť výučby pôvodnej Katedry štatistiky a matematických metód. Súčasne sa upravil názov katedry na Katedru štatistiky. Vedením Katedry  štatistiky bol poverený doc.Ing. Ladislav Ivanka, CSc. a vedením Katedry vedeckého doc.Ing. Imrich Fogaš, CSc.

V roku 1967 bola Katedra vedeckého programovania poverená budovaním výpočtového strediska. Vedúcim výpočtového strediska sa stal Ing. Milan Petrovič. Výpočtové stredisko bolo súčasťou katedry až do roku 1974. Od toho času sa výpočtové stredisko stalo samostatným Ústavom výpočtovej techniky, organizačne podriadeným priamo rektorátu VŠP

V roku 1972 došlo k zlúčeniu Katedry štatistiky a Katedry  vedeckého programovania a vzniká Katedra matematických metód pod vedením doc.Ing. Ladislav Ivanku, CSc. V tom istom roku preberá vedenie katedry doc.Ing. Rudolf Grofík, CSc. a vo  funkcii vedúceho pôsobí až do roku 1982.

V roku 1981 sa názov katedry mení na Katedra štatistiky a ekonomicko-matematických metód.

V rokoch 1982 – 1985 katedru vedie doc. JUDr.Ing. Jozef Pitel, CSc. Od školského roku 1986/87 až do roku 1995 je vedúcim katedry doc.Ing. Ladislav Kabát, CSc. s tým že v roku 1998, počas jeho študijného pobyt v USA je vedením katedry poverený Ing.Peter Fandel, CSc. a od roku 1990, po jeho zvolení do funkcie rektora VŠP sú poverení vedením katedry :

1990 – 1991          Ing. Peter Fandel, CSc.

1991 – 1994          RNDr.Magda Šimková, CSc.

1994                      doc.Ing. Ján Hrubý, CSc.

V roku 1995 sa katedra premenovala na Katedru štatistiky a operačného výskumu. V jej vedení po tomto roku došlo k viacerým zmenám, ktorých chronológia je nasledovná:

1995 – 2001          doc.Ing.Zlata Sojková, CSc.

2001                      doc.Ing. Ladislav Kabát, CSc.

2002 – 2003          doc.Ing.Zlata Sojková, CSc.

2003                      doc.Ing. Jozef Repiský, CSc.

2004 – 2007          prof.Ing.Zlata Sojková, CSc.

2007 – 2008          prof.RNDr.Beáta Stehlíková, CSc.

2008 – 2011          doc.Ing. Peter Fandel, CSc.

2011– 2015           doc.Ing. Peter Fandel, CSc.

2015 – doteraz      doc.Ing. Peter Fandel, CSc.

 

V súčasnom období na katedre pracuje 11 pedagógov z toho jedna profesorka, piati docenti a piati odborní asistenti:

Profesori:

prof.Ing. Zlata Sojková, CSc.           

-  garantka študijného programu katedry 3.3.24 Kvantitatívne metódy v ekonómii

Docenti

doc.Ing. Ľubica Bartová, CSc.         

- spolugarantka študijného programu katedry 3.3.24 Kvantitatívne metódy v ekonómii

doc.Ing. Peter Fandel, CSc.

- vedúci katedry

- spolugarant študijného programu katedry 3.3.24 Kvantitatívne metódy v ekonómii

doc.Ing. Peter Obtulovič, CSc.

doc.Ing. Zuzana Poláková, PhD.

- tajomníčka katedry

doc.Ing. Jozef Repiský, CSc.

- prorektor SPU

- spolugarant študijného programu katedry 3.3.24 Kvantitatívne metódy v ekonómii

Odborní asistenti:

Ing. Martina Hanová, PhD.

-odborná asistentka

- zástupkyňa vedúceho katedry

Ing. Eva Matejková, PhD.

-odborná asistentka

Ing. Miriam Pietriková, PhD

-odborná asistentka

Ing. Renata Prokeinová, PhD.

- odborná asistentka

Ing. Jozef Palkovič, PhD.

- odborný asistent

Ing. Martina Fusková, PhD.

-odborný asistent (na dobu určitú)

 

Katedra má dve technické pracovníčky:

Alena Hlinková – sekretariát katedry

Valéria Kročková – knižnica katedry (čiastkový uväzok)

 

Katedra od svojho vzniku zabezpečuje výučbu štatistiky a biometriky na všetkých fakultách a odboroch univerzity. Ekonomicko-matematické metódy vyučuje predovšetkým na odboroch Prevádzkovo-ekonomickej fakulte. Od roku 1975, kedy bol na fakulte otvorený druhý študijný odbor Automatizované systémy riadenia (ASR), sa počet vyučovaných predmetov rozširuje o predmety, ako sú matematická štatistika, poľnohospodárska štatistika, ekonometria a systémová analýza a modelovanie. Určitý čas sa na katedre vyučovali i predmety z oblasti programovania počítačov.

Po roku 1992 sa odbor ASR transformuje na študijnú špecializáciu študijného odboru Riadenie v poľnohospodárstve, ktorú si môžu študenti voliť po treťom roku štúdia. Táto transformácia prináša pre katedru nové predmety, ktoré sú aj odrazom zmeny spoločensko-politického prostredia.  Popri štandardných predmetoch, pribúdajú predovšetkým aplikované predmety s dôrazom na využitie kvantitatívnych nástrojov. Počas rokov trvania študijnej špecializácie  (1992 – 2008) to boli nasledovné predmety: počítačové spracovanie informácií, štatistika, optimálne programovanie, teória rozhodovania, stochastické modely, ekonometria, kvantitatívny manažment, kvantitatívne metódy v marketingu, systémy počítačovej podpory rozhodovania, demografická a sociálna štatistika, hospodárska štatistika, mikroekonomická analýza a makroekonomická analýza.

Od akad. roku 2005/06 v súlade s reformou študijných programov v SR katedra otvára vlastný akreditovaný bakalársky študijný program Kvantitatívne metódy v ekonómii v študijnom odbore 3.3.24 Kvantitatívne metódy v ekonómii, ktorý bol reakreditovaný v r. 2007. Na tento nadväzuje inžiniersky študijný program s tým istým názvom, ktorý je akreditovaný od r. 2007. V histórii katedry ide o prvý študijný program, tak na bakalárskom, ako aj na inžinierskom stupni, ktorý gestoruje katedra. Na bakalárskom stupni katedra zabezpečuje nasledovné predmety: kvantitatívna mikroekonómia, kvantitatívna makroekonómia, teória pravdepodobnosti, štatistika A, štatistika B, operačný výskum – teória rozhodovania, operačný výskum – optimálne programovanie a ekonometria. Na inžinierskom stupni sú to povinné predmety prehlbujúce alebo rozvíjajúce predmety z 1. stupňa štúdia -  viacrozmerná štatistická analýza, ekonometria II, stochastické modely a simulácie, metódy prognózovania, mikroekonomická analýza, finančná a poistná matematika, makroekonomická analýza, modelovanie rizika, alebo ďalšie voliteľné premety, ako sú štatistická kontrola kvality, priestorová štatistika, metódy a modely hodnotenia efektívnosti, podnikovo-hospodárska štatistika, demografické modelovanie, modelovanie regionálneho rozvoja, kvantitatívne metódy v marketingu, SAS - ako nástroj kvantitatívnych analýz a systémy na podporu matematického modelovania a ďalšie.

Popri pedagogickej činnosti sa katedra od svojho vzniku významne podieľala na vedecko-výskumnej činnosti. V období pred rokom 1990 bola katedra aktívne zapojená do riešenia úloh štátneho plánu ekonomického výskumu riešením čiastkových a etapových úloh zameraných na aplikáciu kvantitatívnych nástrojov v ekonomike  a riadení poľnohospodárstva. V uvedenom období bol výskum zameraný predovšetkým na nasledovne oblasti výskumu:

-          Metodický aparát, modelová a výpočtová technika pri tvorbe priemyselných komplexov v poľnohospodárstve (zodp.riešitelia: prof. Grofík, prof. Pitel, doc. Hrubý)

-          Analýza produkcie a ekonomiky poľnohospodárskych výrobných komplexov s využitím matematicko-štatistických metód (zodp.riešiteľ: prof. Grofík)

-          Matematické a programové zabezpečenie matematického modelovania reprodukčného procesu poľnohospodárskej výroby (zodp.riešitelia: prof. Pitel)

-          Ekonomicko-matematické modelovanie optimalizácie faktorov vo vybraných odvetviach (zodp.riešitelia: prof. Grofík, prof. Pitel, doc. Hrubý)

Po roku 1990 sa popri inštitucionálnom výskume pozornosť katedry zamerala predovšetkým na riešenie grantových výskumných úloh VEGA, v ktorých boli riešené nasledovné výskumné problémy:

-          Analýzy ponuky a dopytu na trhu SR u vybraných agropotravinárskych komodít s využitím ekonometrického modelovania (Ved.projektu: prof. Sojková)

-          Priestorové štatistické modelovanie faktorov určujúcich regionálnu všeobecnú mieru plodnosti . (Ved.projektu: prof. Hrubý)

-          Využitie sektorových modelov pri tvorbe a hodnotení alternatívnych scenárov agrárnej politiky v procese ekonomickej integrácie s EÚ. (Ved.projektu: prof. Sojková)

-          Analýza ponuky a dopytu na trhu SR u vybraných agropotravinárskych komodít s využitím ekonometrického modelovania. (Ved.projektu: prof. Sojková)

-          Vývojové vzťahy reprodukcie a zaťaženia produktívnej populácie SR vo vzťahu k regionálnej diferenciácii. Ved.projektu: prof. Stehlíková)

-          Väzby regionálnych štruktúr a rentability poľnohospodárskych fariem v predvstupovom období SR do Európskej únie. (Ved.projektu: prof. Hrubý)

-          Štrukturálne zmeny v slovenskom poľnohospodárstve a ich vplyv na efektívnosť poľnohospodárskej výroby (DEA a SFA analýza) (Ved.projektu: doc Fandel)

-          Modelovanie dopadov agrárnej politiky EÚ na ekonomickú situáciu poľnohospodárskych podnikov SR. (Ved.projektu: prof. Sojková)

-          Variantné prístupy merania konkurencieschopnosti  regiónov (Ved.projektu: prof. Sojková)

-          Vplyv podpory investícií poľnohospodárskych podnikov SR na ich konkurencieschopnosť (Ved.projektu: doc. Ľubica Bartová)

Popri uvedených vlastných projektoch VEGA, pracovníci katedry sú pravidelne prizývaní aj do riešiteľských tímov projektov VEGA na sesterských fakultách FEŠRR, FAPZ, FBP a TF.

Pozitívne možno hodnotiť zapojenie katedry do medzinárodných projektov a to tak edukačných, ako aj vedecko-výskumných. V deväťdesiatych rokoch na pôde katedry boli koordinované viaceré projekty, okrem iných 4-ročný vzdelávací projekt v spolupráci Iowskou štátnou univerzitou (koordinátor doc.Fandel), štvorročný vzdelávací projekt s Delawarskou univerzitou (koordinátor Ing.Kapustík) a 5-ročný vzdelávací projekt s Cornellovou univerzitou (koordinátorka doc.Bartová).

Ako úspešné možno hodnotiť aj zapojenie pracovníkov katedry do európskych výskumných projektov rámcového programu. Išlo o nasledovné projekty:

-          5RP - Agricultural sector in the member states of EU and newly associated states in central and eastern Europe (doc. Bartová)

-          6RP - Agricultural Trade Agreements (doc. Bartová)

-          6RP - Agricultural Member States Modelling for the EU and Eastern European Countries (AGMEMOD) 2020 (doc. Bartová)

 

Členovia katedry pôsobia vo viacerých domácich ako aj  medzinárodných vedeckých a profesijných asociáciách. Medzi ne patria Slovenská spoločnosť pre operačný výskum, Slovenská štatistická a demografická spoločnosť, Asociácia poľnohospodárskych ekonómov na Slovensku, Európska asociácia poľnohospodárskych ekonómov, Americká asociácia poľnohospodárskych ekonómov, a niektoré ďalšie.

 

Katedra rozvíja spoluprácu so sesterskými katedrami na Českej zeměděskej univerzite v Prahe, v Jihočeskej univerzite v Českých Budějoviciach a na Mendelovej univerzite v Brne. 

Zoznam pracovníkov pôsobiacich na katedre od jej vzniku (s trvalým pracovným pomerom)

Pedagogickí pracovníci Technickí pracovníci
1. Bača Ján, doc. Ing. CSc. †
2. Bakala Jozef, doc. JUDr. CSc. †
3. Bartová Ľubica, doc. Ing. CSc.
4. Buban Ľubomír, Ing. †
5. Burian Otto, Ing. CSc.
6. Cabadajová Margita, doc. Ing. CSc. †
7. Čaprnka Dominik, doc. Ing. CSc.
8. Černeková Anna, RNDr.
9. Daniš Pavol, Ing.
10. Fandel Peter, doc. Ing. CSc.
11. Fogaš Imrich, prof. Ing. CSc. †
12. Gramer Vasil, Ing.
13. Grofík Rudolf, prof. Ing. CSc.
14. Hanová Martina, Ing. PhD.
15. Hrubý Ján, prof. Ing. PhD.
16. Ivanka Ladislav, prof. Ing. CSc.
17. Jakab Eugen, Ing. †
18. Kabát Ladislav, prof. Ing. CSc.
19. Kapustík Peter, Ing. MSc.
20. Kováč Stefan, Ing. PhD.
21. Krčah Peter, RNDr.
22. Laca Ján, prof. Ing. CSc.
23. Matejková Eva, Ing. PhD.
24. Medek Miroslav, RNDr.,CSc. †
25. Mechírová Anna, Ing. CSc.
26. Obtulovič Peter, doc. Ing. CSc.
27. Okenka Imrich, prof. Dr. Ing. CSc.
28. Pietriková Miriam, Ing. PhD.
29. Pitel Jozef, prof. JUDr. Ing. CSc. †
30. Poláková Zuzana, Ing. PhD.
31. Prokeinová Renáta, Ing. PhD.
32. Repiský Jozef, doc. Ing. CSc.
33. Sojková Zlata, prof. Ing. CSc.
34. Stehlíková Beáta, prof. RNDr. CSc.
35. Šimková Magda, doc. RNDr. CSc. †
36. Tirpáková Anna, prof. RNDr. CSc.
37. Trávniček Vladimír, JUDr. CSc. †
38. Turnovec František, prof. RNDr. Ing. CSc.
39. Zvoláreň Ondrej, Ing.
1. Baranovičová Mária, Ing.
2. Dulíková Katarína, Ing.
3. Fraštacká Mária †
4. Gamboš Peter, Ing.
5. Hajašová Anna
6. Hallová Erika
7. Hlinková Alena
8. Hritz Milan, Ing.
9. Kóšová Marta, Ing. †
10. Kročková Valéria
11. Magáthová Valéria
12. Nagy Gregor †
13. Pacherová Marta
14. Pevná Oravcová Marta, Ing.
15. Rapantová Helena, Ing.
16. Rašovská Vierka, Ing.
17. Repčík Eugen, Ing. †
18. Segeš Alojz, Ing. †
19. Stopka Pavol †
20. Ševčíková Terézia †
21. Vachútová Gizela †
22. Valášková Anna †
23. Valentová Mária, Ing.
24. Vicen Michal, doc.Ing.
25. Wenzlová Mária, Ing.
26. Winklerová Júlia, Ing.
27. Zoborská Antónia, Ing.