SPU v Nitre hostila na svojej pôde zástupcov slovenských a českých vysokých škôl, vrcholových manažérov vysokých škôl a zástupcov partnerských inštitúcií
04.07.2025 | Tomáš Poláčik
Pod záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky a rektorky Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa v Kreatívnom centre Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre konal už 31. ročník konferencie UNINFOS (UNIverzitné iNFOrmačné Systémy) s podtitulom Digitálna budúcnosť vysokých škôl.
Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre bola hostiteľskou inštitúciou účastníkov zo slovenských vysokých škôl, ale i firiem, ktoré spolupracujú s vysokými školami v oblasti informačných technológií, už ôsmy krát.
V predkonferenčný deň – 25. 6. 2025 sa konalo niekoľko významných podujatí. Prvým bol seminár Portál VŠ a centrálne informačné systémy vysokých škôl, ktorý otvorila v mene p. rektorky prorektorka pre strategický rozvoj a internacionalizáciu PROFESSOR JUDr. Lucia Palšová, PhD. Vo svojom vystúpení privítala zástupcov Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky, sediacich za predsedníckym stolom, a to JUDr. Marcela Vysockého, PhD., generálneho riaditeľa sekcie vysokoškolského vzdelávania, internacionalizácie a kvality vysokého školstva, Mgr. Petra Ondreičku, PhD., riaditeľa odboru vysokoškolského vzdelávania a kvality vysokého školstva a Mgr. Martina Horňáka, riaditeľa odboru správy informačných systémov, za ktorých sa účastníkom prihovoril JUDr. Marcel Vysocký, PhD.
Organizačná garantka seminára a konferencie privítala medzi účastníkmi aj ďalších zástupcov MŠVVaM SR, a to Ing. Ľubicu Koskovú zo sekcie vysokoškolského vzdelávania, internacionalizácie a kvality vysokého školstva, Ing. Ivana Šiagiho, generálneho riaditeľa sekcie informačných technológií a jeho dve kolegyne, ako i dekanku FEM SPU v Nitre a vzácnych hostí z EUNIS-CZ, a to RNDr. Josefa Milotu, predsedu združenia, členov Výkonného výboru združenia RNDr. Janu Kohoutkovú, PhD. a Ing. Michala Slamu.
Na seminári sa pripomenula v krátkosti aj história Portálu vysokých škôl, ktorá sa začala písať pred dvadsiatimi rokmi rozvojovým projektom, ktorý podalo na ministerstvo školstva združenie EUNIS-SK. Portál VŠ je v súčasnosti informačným systémom MŠVVaM SR a svojou vysokou návštevnosťou dáva najavo, že je zdrojom garantovaných informácií vysokými školami najmä pre uchádzačov o štúdium na vysokých školách, ale i pre zamestnancov a širokú verejnosť. Na seminári odzneli základné informácie aj o ďalších centrálnych informačných systémoch vysokých škôl, ako sú Centrálna elektronická prihláška, Centrálny register zamestnancov, Mobility online, eKega, Register študijných programov, Register študijných odborov a ďalšie. Projektová manažérka Portálu VŠ a prezident združenia EUNIS-SK ocenili Ďakovným listom aj prvých členov riešiteľského kolektívu, a to Ing. Juraja Fabuša, PhD. zo Žilinskej univerzity v Žiline, Mgr. Martina Horňáka z MŠVVaM SR a Ing. Jozefa Dziváka z CVTI SR, ktorý ocenenie prevzal až na druhý deň v úvode konferencie UNINFOS. Ďakovné listy budú zaslané aj ďalším dvom členom prvého riešiteľského kolektívu, a to doc. Ing. Milanovi Šujanskému, PhD. a prof. RNDr. Liborovi Vozárovi, PhD., ktorí sa na seminári osobne nezúčastnili.
Otázkami a námetmi z diskusie sa bude pracovná skupina centrálnych projektov MŠVVaM SR zaoberať na ďalšom svojom pracovnom stretnutí. Na seminári sa zúčastnilo 110 účastníkov, z toho 20 online.
Po ukončení seminára sa stretli tri z piatich pracovných skupín (PS) združenia EUNIS-SK, ktorého je aj naša univerzita členom, a to PS Portál VŠ, PS E-vzdelávanie na slovenských vysokých školách a PS Kybernetická bezpečnosť.
Popoludní sa konala panelová diskusia na tému Digitálna budúcnosť vysokých škôl, ktorej hlavnými diskutujúcimi boli 3 skupiny, a to skupina zložená zo zástupcov manažmentov vysokých škôl (verejnej a súkromnej vysokej školy), skupina zástupcov MŠVVaM SR a skupina zastupujúca oblasť informačných technológií (riaditelia centier IKT vysokej školy zo SR a ČR a zástupca komerčného IT sektora). Záznam je dostupný na webe konferencie, ale i v Magazíne / Objektívom TV Nitrička.
Predkonferenčný deň pokračoval sprievodnými akciami konferencie – účastníci si mohli pozrieť, čo návštevníkom Nitry ponúka Ponitrianske múzeum a (alebo) pozrieť si historickú Nitru z turistického vláčika.
Deň bol ukončený zasadnutím Výkonného výboru združenia EUNIS-SK, ktoré sa konalo v zasadačke na Dekanáte Fakulty ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre. Členov Výkonného výboru privítala na pôde fakulty p. dekanka Dr.h.c. prof. Dr. Ing. Elena Horská.
26. 2025 bol prvý deň dvojdňovej konferencie UNINFOS. Otvoril ho v mene p. rektorky prof. Ing. Drahoslav Lančarič, PhD., prorektor pre vedu a výskum. Za MŠVVaM SR sa účastníkom prihovoril generálny riaditeľ sekcie informačných technológií Ing. Ivan Šiagi.
Konferencia UNINFOS je výročnou konferenciou združenia EUNIS-SK, preto je EUNIS-SK vždy aj jedným zo spoluorganizátorov konferencie popri hostiteľskej vysokej škole.
Oba dni konferencie boli venované hlavným tematickým okruhom, podľa ktorých boli pomenované aj jednotlivé sekcie konferencie, a to Vývojové trendy IKT, možnosti ich aplikácií na VŠ, Informačná bezpečnosť na vysokých školách, Inovatívne formy vzdelávania na vysokých školách, e-learning, použitie virtuálnej reality vo výučbe, Umelá inteligencia a jej využitie na vysokých školách a sekcia Vysokoškolské knižnice v procese digitalizácie.
V rámci obedňajšej prestávky v prvý deň konferencie si mohli jej účastníci prezrieť aj priestory Kreatívneho centra.
V popoludňajších hodinách zasadalo Valné zhromaždenie združenia EUNIS-SK, ktoré sa zaoberalo aktivitami združenia.
Prvý deň konferencie končil slávnostným stretnutím účastníkov a pozvaných hostí seminára a konferencie pri príležitosti 20 rokov Portálu VŠ a 30 rokov konferencií UNINFOS, ktorý otvoril prezident združenia EUNIS-SK Ing. Vladimír Pisarský a organizačná garantka seminára RNDr. Darina Tothová, PhD. V mene p. dekanky Fakulty ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre, ale i v mene svojom zúčastnených pozdravila Mgr. Radomíra Hornyák Gegáňová, PhD, prodekanka pre rozvoj a komunikáciu.
Neprehliadnuteľným a účastníkmi ocenený veľkým potleskom bolo vystúpenie súboru Zobor v úvode večerného stretnutia.
Druhý deň konferencie pokračoval odbornými vystúpeniami účastníkov vysokých škôl a dvanástich partnerských organizácií. V paralelnej sekcii venovanej e-vzdelávaniu odznel aj jeden online príspevok.
Posledným bodom programu bola tombola, do ktorej darčeky priniesli takmer všetci partneri konferencie. Prvú cenu vyhrala zamestnankyňa Ekonomickej univerzity v Bratislave. Bola ňou tlačiareň.
Na konferencii sa zúčastnilo 140 účastníkov, z toho 23 online, odznelo 27 odborných vystúpení, ktoré si budú môcť záujemcovia vypočuť z archívnych záznamov, ale neskôr aj prečítať v zborníku konferencie, ktorý bude zverejnený na webe konferencie.
Poďakovanie patrí všetkým prezentujúcim, všetkým účastníkom a všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii tohto významného podujatia.
Kde sa bude konať konferencia v roku 2026 nie je ešte známe, tohtoroční účastníci však veria, že sa to čoskoro dozvedia. Už teraz sa tešia, že sa opäť stretnú a vymenia si svoje poznatky, názory a dozvedia sa aj veľa noviniek od partnerov konferencie.
Zapísala: Darina Tothová, organizačná garantka konferencie