Máme víťaza súťaže "Slovak University Startup Cup" v kategórii "Umelá inteligencia"

Dňa 24.6.2020 sa uskutočnilo v Bratislave slávnostné vyhlásenie výsledkov celoslovenského projektu ,,Slovak University Startup Cup 2020” s cieľom oceniť a podporiť mladú generáciu študentov VŠ s inovatívnymi nápadmi. Projekt na Slovensku organizovala mimovládna organizácie JCI-Slovensko (Junior Chamber International), ktorá podporuje podnikanie mladých ľudí a študentov VŠ.

Víťazom kategórie „Umelá inteligencia“ a špeciálnej ceny za inovatívnosť sa stal líder tímu Patrik Jurčišin z Fakulty ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre. Súčasťou tohto tímu je aj Ing. Ján Bajús, PhD. a náš kolega Ing. Jakub Berčík, PhD. z Katedry marketingu a obchodu FEM SPU. StartUp sa venuje využitiu umelej inteligencie k rozpoznávaniu emócií na základe výrazov tváre, rozloženia telesnej teploty človeka (novinka predstavená na ixpo 2019) a zároveň riešeniami, ktoré môžu byť využité v rámci prevencie v súvislosti so šírením vírusových chorôb. V tejto súvislosti vyvíja zariadenia na bezdotykové meranie teploty, detekciu ochrany tváre a rozpoznávanie osôb. Systém môže byť priamo prepojený s navádzačom pri vstupe do prevádzky, ktorý umožní vstúpiť len osobe, ktorá spĺňa vyššie spomínané kritéria, pričom v opačnom prípade sa ozve varovný signál. Toto zariadenie pri meraní telesnej teploty zohľadňuje aj okolité prostredie (kvalitu vzduchu a počasie), ktoré môžu bezprostredne ovplyvniť telesnú teplotu človeka. Taktiež myšlienka merania teploty bola vylepšená o automatické nastavenie výšky zariadenia, aby technológia správne zosnímala ľudí rôznych výšok (meranie teploty v glabelle) a v prípade detekcie osoby so zvýšenou teplotou vie zariadenie preventívne spustiť aromatizačnú jednotku s náplňou, ktorá má dezinfekčný účinok.

Napísali v médiách: