Letná škola

napísal

Chinese studies & Agribusiness -   European studies & Agribusiness
Globalization and Food Science

tl_files/fem/images/Zo zivota fakulty/2016/september/logo1.jpg tl_files/fem/images/Zo zivota fakulty/2016/september/logo2.jpg

SPU už tradične žije počas letných mesiacov internacionalizáciou. Jednotlivé fakulty upevňujú vzťahy so zahraničnými univerzitami organizovaním letných študentských výmen. Tento rok sa už druhýkrát realizoval mimoriadne zaujímavý, kultúrno-edukačný projekt – letná škola v spolupráci s čínskou univerzitou v Tjanjine. Táto výmena je organizačne zabezpečovaná a realizovaná Fakultou ekonomiky a manažmentu. Keďže na SPU sa začalo s výučbou čínskeho jazyka pod vedením lektora z Číny, naši študenti mali možnosť otestovať sa a zažiť túto neobyčajnú kultúru práve vďaka tomuto projektu. V termíne od 9.7. až 23.7. 2016 strávili 17 študenti, ktorí absolvovali dva semestre čínskeho jazyka (prevažne študenti FEM), nezabudnuteľné chvíle na Tanjinskej univerzite, v treťom najväčšom meste Číny.  Po tom, čo sa naši študenti plní dojmov z netradičnej kultúry vrátili domov, na výmenu  Fakulta ekonomiky a manažmentu realizovala v termínoch od 24.7 do 6.8.2016 pre dvadsiatich študentov z tejto univerzity  letnú školu – European studies & Agribusiness: Globalization and Food Science.

Program mali prichystaný naozaj zaujímavý, od výletu na krásny Červený kameň cez ochutnávky vína v Modre, návštevu nášho hlavného mesta, víkend v Prahe alebo salašu v Zbojskej, Podkylavy či Viedne. Cieľom letnej školy bola ponúknuť študentom okrem nových poznatkov v oblasti globalizácie a potravinárstva aj možnosť spoznať predovšetkým slovenskú, ale aj  stredoeurópsku kultúru. V rámci odborného programu absolvovali prezentácie na témy európskej integrácie, spotrebiteľského správania ale aj prehliadku výskumného centra AgroBiotech.

Za vedenie školy študentov privítala v ich prvý večer prorektorka prof. RNDr. Zdenka Gálová, Csc. a bol pre nich prichystaný kultúrny program  v podobe školského folklórneho súboru Zobor. Mali tiež možnosť ochutnať tradičné slovenské pochúťky ako bryndzové halušky, pirohy, strapačky a samozrejme slivovicu.

Krásy Červeného kameňa, Bratislavy ale aj ochutnávky vína v Modre a Trnave s čínsky hovoriacimi sprievodcami zabezpečil Dr. Šebo, ktorý je hlavou rodinnej firmy Chateau Modra a spolupracuje s fakultou na tomto projekte.

Praha, jedno z najkrajších historických centier v strednej Európe zaujalo nielen pamiatkami, ale aj plavbou po Vltave, čo v Číne veru nemôžu len tak zažiť. Vo Viedni sa tešili hlavne na  Music Hall, ktorá je pre nich veľmi veľkou kultúrnou pamiatkou. Sami sme boli prekvapení, že toto miesto je tak preslávené v ich krajine.

O tom ako vyzerajú slovenské tradície sa mohli presvedčiť návštevou salaša v Zbojskej. Tento rodinný podnik je dokonalým príkladom vzorovo fungujúceho agroturizmu, kde sa spájajú tradície, inovácie a ukážkový rodinný manažment. Študenti tak mali možnosť spoznať život na salaši priamo z prvej ruky od tých najpovolanejších, vyrobiť si syr, ochutnať žinčicu a vynikajúce produkty z ovčieho syra a mlieka. Dokonca boli tí najodvážnejší pasovaní za zbojníkov naozaj originálnym, aj keď možno trošku desivým spôsobom, a síce výpraskom varechou, jedením cesnaku a mazaním masťou.

Skvelým príkladom agroturizmu bola samozrejme aj návšteva agro-biofarmy Podkylava. Tu si mohli študenti pozrieť chov hospodárskych zvierat v krásnom prostredí farmy, ale aj vyskúšať si prípravu osúchov. Nesmel chýbať fantastický obed navarený výhradne z produktov dochovaných a dopestovaných na farme.          

Svoj pobyt študenti zakončili prezentáciou projektov na tému Globalization in Food Science, kde veľmi zaujímavých spôsobom spojili poznatky z dvoch týždňov a prezentovali medzinárodné ponímanie brandingu a food marketingu v Číne a Európe. Prezentácie si vypočula dekanka Fakulty ekonomiky a manažmentu    prof. Dr. Elena Horská, ktorá im následne odovzdala certifikáty.

Čo dodať na záver? Druhý ročník letnej školy s Čínou bol znovu veľkým úspechom. Veríme, že v tomto dobre rozbehnutom projekte sa bude pokračovať a čínski študenti budú vďaka Slovenskej poľnohospodárskej univerzite s radosťou spomínať na nezabudnuteľné zážitky zo Slovenska.                      

autor: Ing. Tatiana Svetlanská

Ísť späť