Agrofilm 2019 - 35. ročník filmového festivalu na SPU v Nitre

V Nitre sa od 30. septembra do 4. októbra uskutočnil 35. ročník Medzinárodného filmového festivalu Agrofilm, ktorý opäť priniesol tematiku poľnohospodárstva, potravinárstva, vidieka, vedy, výskumu a trvalo udržateľného využívania zdrojov.

Súčasťou sprievodných aktivít je aj premietanie vybraných festivalových filmov v priestoroch Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, ktoré bolo spojené aj s prednáškami a diskusiou. Premietanie na SPU sa organizovalo v dňoch 1. až 3. októbra v  Kongresovom centre v ŠD Antona Bernoláka. Zúčastnili sa ho pedagógovia, študenti našej univerzity ale aj verejnosť.

V stredu 2. októbra sa premietania filmov, okrem študentov FEM a TF, zúčastnili aj zástupcovia praxe. Filmy a vystúpenia boli organizované  do troch okruhov problémov: sucho, klimatické zmeny – včelárstvo, apiterapia – generačná výmena v poľnohospodárstve.

Sucho ohrozuje celú planétu a jeho dôsledky zažívame už dnes. Sú to búrky, rýchle povodne, vysychanie riek a jazier, veľké poľnohospodárske škody. Zatiaľ čo Európa sa považuje za krajinu s dostatočnými vodnými zdrojmi, nedostatok vody a sucho je v Európskej únii čoraz častejším a rozšírenejším javom. Mali sme možnosť sa oboznámiť s touto skutočnosťou v nórskom filme „Slabá úroda“, kde problémami  sucha a tým nižšou produkciou sú nielen postihnuté krajiny Východnej Afriky, ale aj krajina o ktorej sme si mysleli, že nemá také závažné problémy a je to Nórsko.

K danej téme vystúpili zástupcovia Klubu poľnohospodárskych odborníkov pri SPU v Nitre Ing. Ivan Oravec expredseda PD Devio Nové Sady, Ing. Róbert Samuhel generálny riaditeľ spoločnosti United Industries, a.s., Ing. Ján  Maľa z Poľnohospodárskeho družstva v Očovej a Ing. Ján Tancik, PhD. zo spoločnosti ECOPHYTA, s.r.o.  Diskusiu k danej ale aj k ďalším témam viedol prodekan FEM doc. Patrik Rovný.

Druhou problematikou bolo včelárstvo, kde sme mali možnosť sa oboznámiť s problémami včelárov, ale na druhej strane film „Krajina pre včely“ poukázal na krásne príbehy včelárov rôznych profesií. Film divákom priblížil premeny krajiny uskutočnené včelármi v prospech pastvy včiel a ďalších druhov rastlín a zvierat, ale aj ľudí, ktorí v nej žijú. Problematiku včelárstva a apiterapie prezentoval náš kolega a zároveň včelár Ing. Peter Šedík, PhD., ktorý ukázal a oboznámil prítomných s jednotlivými produktami včelárov. Rovnako tak podrobne prezentoval problematiku Apiterapie, ktorej sa venuje nielen v teoretickej rovine ale aj prakticky na svojej farme.

Tretia časť podujatia bola venovaná problematike generačnej výmene a mladým ľuďom pracujúcim v poľnohospodárstve. Film „Valašský zverinec“ poukazuje na popularizáciu chovu zvierat pre deti a mladú generáciu.  Ide o príbeh farmára, ktorý priviedol aj svoje štyri dcéry k farmárčeniu. Každá z nich sa zaoberá chovom iných zvierat a výrobou produktov z nich. V diskusii s vlastnými skúsenosťami s prácou s mladými a generačnou výmenou v podniku prítomných oboznámil Ing. Oravec, ktorý bol do roku 2014 predsedom PD Devio Nové Sady.

Za Klub poľnohospodárskych odborníkov pri SPU v Nitre vystúpil doc. Peter Serenčéš predseda klubu a  Ing. Zuzana Strápeková, PhD. tajomníčka klubu.

Študenti svojou aktívnou účasťou podporili diskusiu na témy, ktoré v súčasnosti v agrorezorte patria medzi tie najdôležitejšie a je potrebné na ne reagovať a oboznámiť sa s názormi odborníkov v konfrontácií s názormi akademickej obce.

Agrofilm na SPU v Nitre priniesol divákom mnoho svetových ale aj regionálnych zážitkov

Autor: Patrik Rovný