Aj FEMkári pomáhajú - osobná skúsenosť zo spolupráce s MOM

Dovoľujeme si Vám predstaviť a skúsenosti študentky FEM, Michaely Chovancovej, ktorá okrem štúdia pôsobí ako administratívna pomocná sila na mobilnom odberovom mieste. O jej aktivite sme sa dozvedeli vďaka výzve na fakultnom facebooku, kde sme sa pýtali študentov, ako trávia voľný čas po úspešnom zvládnutí skúšok.

A tu je  jej príbeh:

"Ako Vy trávite týždeň pred začiatkom semestra?  Zaznela otázka na stránke fakulty ekonomiky a manažmentu. Dlho som váhala nad tým, či sa mám zapojiť do tejto diskusie. Napokon som si však povedala, že toto je tá správna cesta ako motivovať aj ďalších mladých ľudí aby priložili ruku k dielu v COVID pandémií. Ja sama som sa rozhodla pripojiť k mobilnému odbernému miestu ako administratívna pracovníčka. Odmalička sa snažím pomáhať ľuďom a to je aj dôvod prečo som sa takto rozhodla pomôcť. Spočiatku som mala obavy či to zvládnem. Odvahu mi dodala aj moja sesternica, s ktorou sme od prvého dňa začínali v práci spolu. Náš odberný tím sa skladá z 13 mladých odhodlaných ľudí, ktorých cieľom je aktívne dopomôcť k zmierneniu tejto neľahkej situácie. Testovanie mi dáva mnoho skúseností a počas toho som sa naučila pracovať s databázami a so systémom ezdravie. Náš klasický uponáhľaný deň začína dobrou kávou. Následne sa každý z nás oblečie do bielych kombinéz, dá si kvalitný respirátor, štít a rukavice. Všetci sa pustíme do svojej práce. Mojou úlohou je registrácia a kontrola objednaných občanov. Chodia sem ľudia z celého Slovenska, dokonca aj cudzinci. Na testovaní som registrovala Rumunov, Srbov, Ukrajincov, Maďarov a dokonca aj Vietnamcov a Číňanov. Počas testovania som zažila množstvo rôznych situácii. Viete, nie každý cudzinec vie po slovensky alebo po anglicky. Musela som sa vynájsť a oprášiť môj dlho nepoužívaný prekladač v telefóne. Začali sme si dopisovať s jedným pánom vo vietnamčine. Aj takéto úsmevné situácie sa sem-tam môžu prihodiť. Niektorí občania nás milo prekvapili aj chutnou výslužkou. A keďže som moje prvé vysokoškolské skúšky úspešne zvládla už v prvej polovici januára, tak som sa mohla naplno venovať už vyššie spomínanému odbernému miestu.

Momentálne navštevujem prvý ročník odboru ekonomika podniku na fakulte ekonomiky a manažmentu SPU a postupne si zvykám na vysokoškolský režim. Študovať sme, žiaľ, všetci museli začať dištančne, ale už sa neviem dočkať kedy školu navštívim aj prezenčne a spoznám osobne všetkých profesorov a spolužiakov. Viem, že online vyučovanie je náročné pre nás všetkých. Napriek tomu sa mi škola už teraz veľmi páči a zaujali ma pútavé prednášky, napríklad prezentácia o aróma marketingu. V škole som sa za prvý semester naučila veľa nových informácii. Veľkou výhodou je aj voľný čas, ktorý mám popri škole. Vďaka tomu si môžem teoretické poznatky získané v škole uplatňovať aj v praxi. Našu Fakultu ekonomiky a manažmentu odporúčam každému kto má záujem sa uplatniť napríklad v odvetviach účtovníctva, ekonomiky alebo manažmentu podniku."

Foto: Michaela Chovancová