Obedová prestávka s dekankou FEM a Deň inovatívneho spotrebiteľa

Dňa 11. apríla 2024 zorganizovalo vedenie FEM neformálnu diskusiu so študentmi FEM, spojenú s malým občerstvením počas obedovej prestávky pod názvom „Obedová prestávka s dekankou.“ Samozrejme, nebola prítomná iba dekanka, prof. Elena Horská, ale všetci členovia vedenia FEM, aby sa neformálne stretli so študentmi, ktorí majú záujem diskutovať na témy veselé i vážne, súvisiace so štúdiom. Celkovo sa stretlo počas prestávky približne 40 študentov v IBM miestnosti a pomaličky sa rozprúdila zaujímavá a veľmi užitočná diskusia. Prinášame prehľad otázok a dokonca už aj riešení, ku ktorým sme dospeli práve vďaka podnetom zo strany našich študentov:

• Dvoiité a spoločné diplomy a témy akademickej mobility vrátane systému a výhod, ktoré z nich plynú.
  • Pretrvávajúce technické problémy v S-01 súvisiace so vzduchotechnikou. Tu dekanka informovala, že situácia je v štádiu riešenia. Okrem toho sa spomenula aj poslucháreň S, ktorá si žiada rekonštrukciu a dobrou správou je, že týždeň nato navštívila poslucháreň S pani rektorka, doc. Klaudia Halászová, PhD. aj s tímom architektov, pánom prorektorom prof. Tóthom a členom Správnej rady, Ing. Kamilom Borošom a vyzerá, že sa veci pohli a téma vynovenej posluchárne sa dostane na program dňa. Okrem toho si pani rektorka s delegáciou pozrela aj Laboratórium spotrebiteľských štúdií a dekanka FEM, prof. Horská, sa zmienila o zámere fakulty predstaviť „SAS cvičebňu,“ vybudovať „kuchynku“ v priestoroch bývalého bufetu, ktorá by slúžila študentom a zatraktívniť oddychovú zónu vo vestibule pri posluchárni S-01.
  • Študijné záležitosti, otázky študentov a komunikácia so študentmi na študijnom oddelení a sociálnych sieťach. Na podnet študentov boli rozšírené úradné hodiny o jeden deň a najnovšia stratégia študijného oddelenia je stále zlepšovať služby a informovanosť pre študentov. Študenti ocenili komunikáciu aj cez Instagram, kde často komunikujú aj v neskorých hodinách a veľmi si to pochvaľovali. Toto viedlo vedenie FEM k tomu, že PR oddelenie pod vedením Ing. Adriany Bakošovej zorganizovalo dňa 23. apríla 2024 o 17:00 Live stream, ktorého sa priebežne počas hodinky vysielania zúčastnilo vyše 400 sledovateľov a bolo položených 61 otázok. Na otázky odpovedala dekanka FEM, na telefóne bola prodekanka Ing. Iveta Košovská, PhD. a Ing. Veronika Hrdá, PhD. a spolu s dekankou boli priamo v živom vysielaní ešte Ing. Adriana Bakošová, doc. Natália Turčeková a doktorandka Miška.
  • Otázky súvisiace so zapisovaním predmetov na ďalší akademický rok. Tu bola vznesená otázka počtu kreditov za záverečnú bakalársku štátnu skúšku a interpretácia/dopad na počet kreditov – znovu veľmi hodnotný podnet, ktorý prodekanka pre štúdium a študijné oddelenie vyriešilo hneď na druhý deň zaslaním informačného mailu.
  • Možnosti separovania odpadu, viac nádob na separovanie – prodekan doc. Radovan Savov prisľúbil, že zabezpečí nádoby sponzorsky a už v máji 2024 pribudnú na každom poschodí nádoby na separovanie odpadu.
  • Diskusia o neformálnych akciách pre študentov, pozvanie zaujímavých rečníkov na prednášky v ďalšom akademickom roku, lepšia komunikácia študijných poradcov a „buddies“ a rozdelenie kompetencií, nízka účasť na hodnotení výučby prostredníctvom dotazníkov, pozitívne zhodnotenie obedového stretnutia študentov FEM, študujúcich nemecký jazyk.
  • Ponuka náročnejších predmetov v kategórii voliteľných predmetov, zameraných na matematiku. Dekanka informovala, že pre akademický rok 2024/25 sa pripravuje tzv. program pre talentovaných študentov, ktorý bude tvorený z takzvaných „advanced“ predmetov z oblasti matematiky, ekonómie, štatistiky, atď.

Nakoľko sa stretnutie konalo počas Dňa inovatívneho spotrebiteľa, na stoloch bolo čerstvé ovocie, cereálne tyčinky, ale aj produkty z výskumného centra Agrobiotech (ovocné a zeleninové čipsy a zmes rôznorodých funkčných sušienok). Zámerom bolo aj to, aby študenti FEM videli, čo všetko je v portfóliu aktivít SPU v Nitre. Počas dňa sa výbornou výberovou prednáškou prezentovala aj spoločnosť Nestlé, Androorganics a o českom spotrebiteľovi prednášala prof. Jana Stávková z PEF Mendel Univerzity Brno.

Neformálne diskusie majú veľký význam a posúvajú nás vzájomne vpred, preto sa tešíme, že na FEM sú študenti, ktorí nám pomáhajú aj takýmto spôsobom napredovať. Ďakujeme!

Zapísala: prof. Elena Horská