Ing. Matúš Gála

Absolvent študijného programu: FEM – Audit a účtovníctvo 2003-2008

Po ukončení štúdia nastúpil: 
Od roku 2008 pôsobí v štruktúrach diskontného predajcu potravín Lidl. Začínal ako regionálny manažér pre západné Slovensko. Po dvoch rokoch sa stal vedúcim vzdelávania, potom riadil úsek organizácie predaja pre český a slovenský trh a neskôr bol vedúcim predaja. Ako obchodný riaditeľ sa podieľal na vstupe Lidla na litovský trh. Od júna 2016 je generálnym riaditeľom Lidl Slovenská republika.

Čo mi dalo štúdium na FEM (využitie poznatkov zo školy):
Vždy som sa zaujímal o čísla, ekonomické súvislosti a manažment. Po absolvovaní obchodnej akadémie som sa preto rozhodol pre FEM, ktorá ako jedna z mála umožňovala študovať kombináciu audit a účtovníctvo.

Čo ma FEM naučila?
- samostatnému a kritickému mysleniu
- pochopil som, že diskusia dokáže veci posunúť vpred
- naučil som sa, že ak chcete byť úspešní, musíte tomu ísť naproti, pretože samé to nepríde

Mnohé teoretické poznatky, ktoré sa mi počas štúdia zdali ako príliš abstraktné, som naplno pochopil až v pracovnom živote. Až keď som ich zažil, uvedomil som si, že bolo potrebné o nich počas štúdia hovoriť.

Odkaz pre FEMkárov – študentov:
V prvom rade: gratulujem k výberu fakulty – FEM je naozaj správna voľba!
Nevyhnutné je čo najviac sa sústrediť na zvládnutie cudzích jazykov. Dnes je totiž nepredstaviteľné kariérne rásť bez dobrej jazykovej výbavy. Znalosť jedného cudzieho jazyka pritom už dávno nie je nadstavbou, ale samozrejmosťou.
Dôležité je vedieť, čo chcem v živote robiť, mať svoj cieľ a prispôsobiť mu i výber odboru. Hrať to na náhodu je príliš veľké riziko. Pri výbere študijného odboru platí, že optimálnou kombináciou je vedieť čo chcem a zároveň ma to baví.
Odporúčam každému snažiť sa už počas štúdia myslieť kriticky, diskutovať a veľa sa pýtať. K absolútnym basics patria samozrejme komunikačné zručnosti, predovšetkým tie prezentačné. Pretože mať iba super content už dávno nestačí, bez presvedčivej prezentácie a vhodnej formy je takmer nemožné presvedčiť tých ostatných.
Ak to bude čo i len trochu možné, vyskúšajte si študijný pobyt či stáž v zahraničí. Každá takáto skúsenosť výrazne rozširuje obzory.
Na záver by som v dnešnej rýchlej dobe dal do pozornosti motto: „Kto sa prestáva zlepšovať, prestáva byť dobrý.“