Výsledky periodického hodnotenia tvorivej činnosti

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky zverejnilo výsledky periodického hodnotenia vedy a tvorivých výstupov slovenských vysokých škôl a Slovenskej akadémie vied.

Plán obnovy ráta s pravidelným hodnotením vysokých škôl a výskumných inštitúcií. Na výsledky hodnotenia by malo nadväzovať aj ich financovanie. Aktuálne hodnotenie zachytáva obdobie šiestich rokov (roky 2014-2019).

Hodnotiaci proces si kladie za cieľ zvýšenie kvality vedeckej tvorby i podporu konkurencieschopnosti vedeckých inštitúcií. Výsledkom hodnotenia sú profily kvality vedeckých inštitúcií v 28 oblastiach výskumu. V rámci danej oblasti výskumu vyjadruje profil kvality úroveň výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti. Každý zo žiadateľov poskytol na hodnotenie 25 prác, vedeckých alebo iných tvorivých, ktoré reprezentujú tvorbu pracoviska. Z výsledného profilu kvality vyplýva, ktoré z týchto výstupov sú svetovej kvality, významnej medzinárodnej kvality alebo medzinárodnej kvality. Je z neho tiež zrejmé, ktoré výstupy sú národnej kvality, prípadne majú veľmi nízku kvalitu.

Viac informácii a aj naše výsledky nájdete na stránke Centra vedecko-technických informácií Slovenskej republiky.