S pietou: Opustila nás prof. Ing. Mária Hambalková, CSc.

S hlbokým zármutkom v srdci oznamujeme, že náš v sobotu ráno, 12.12.2020, navždy opustila prof. Ing. Mária HAMBÁLKOVÁ, CSc., ktorá takmer celý svoj život venovala študentom, vzdelávaniu a akademickému výskumu na našej fakulte.

Prof. Ing. Mária HAMBÁLKOVÁ, CSc. sa narodila 23. júna 1949 v Kráľovom Brode. V rokoch 1968 – 1973 študovala na Vysokej škole poľnohospodárskej na Prevádzkovo ekonomickej fakulte v Nitre. Po skončení vysokoškolského štúdia pracovala na Okresnej poľnohospodárskej správe v Galante a následne na Štatistickom úrade SR v Galante. Od roku 1977 do roku 2019 pôsobila na Fakulte ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre. V roku 1984 získala titul CSc. a v roku 1996 obhájila habilitačnú práce vo vednom odbore Odvetvové a prierezové ekonomiky. V tomto období sa zúčastnila viacerých stáží a študijných pobytov v Holandsku, Maďarsku, Rakúsku, Českej republike a v USA. V roku 2009 získala vedeckú hodnosť profesor v odbore Ekonomika a podnikanie na vysokej škole Karoly Robert Főiskola Gyöngyös v Maďarsku.
Počas jej pôsobenia na Fakulte ekonomiky a manažmentu vyučovala množstvo predmetov orientovaných na manažment a obchod (Plánovanie v poľnohospodárstve, Organizácia poľnohospodárskej výroby, Zahraničný agrárny obchod, Komerčná činnosť, Základy obchodného podnikania, Medzinárodný obchod, Obchodné podnikanie, Manažment obchodnej firmy a Obchodné operácie). Veľkým prínosom pre fakultu bolo zavedenie nových predmetov ako: Základy obchodného podnikania, Zahraničný agrárny obchod, Komerčná činnosť, Medzinárodný obchod, Obchodné podnikanie a Manažment obchodnej firmy. Spolu doviedla k úspešnému ukončeniu štúdia 141 bakalárov, 327 diplomantov a 7 doktorandov. Dlhodobo bola členkou ekonomickej sekcie Slovenskej akadémie pôdohospodárskych vied.
Záverom je možné konštatovať, že jej dlhoročná vedecko-pedagogická činnosť bola veľkým prínosom pre Katedru marketingu a obchodu ale aj pre Fakultu ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre. Vážime si, že sme v jej osobe spoznali a stretli vzácneho človeka.
Posledná rozlúčka s pani prof. Ing. Mária HAMBÁLKOVOU, CSc. bude v stredu o 13:00 v Kráľovej nad Váhom pred domom smútku. Česť jej pamiatke!