Prijatie SPU v Nitre za člena Americkej obchodnej komory

Fakulta ekonomiky a manažmentu sa neustále snaží rozširovať portfólio partnerských organizácií, s ktorými spolupracuje. Z tejto filozofie vyplynul aj začiatok spolupráce s Americkou obchodnou komorou na Slovensku rokovaniami na jar 2020, keď vznikla myšlienka poskytovať študentom FEM predmet Skills for Success (Zručnosti pre úspech) zabezpečovaný v anglickom jazyku externými lektormi. Počas zimného semestra 2020 došlo k samotnej realizácii tohto predmetu, ktorý mal veľmi dobrú odozvu u študentov, ktorí si pochvaľovali jeho zameranie a praktické poznatky prezentované odborníkmi z praxe.

Jednotlivé prednášky a cvičenia boli uskutočňované formou tréningových workshopov a zabezpečované odborníkmi z partnerských spoločností (Adient, Dell, IBM, Siemens, AT&T, PwC), ktoré sú združené v Americkej obchodnej komore. Odbornými a organizačnými garantmi boli Peter Rusiňák (Amerciká obchodná komora), Alexandra Milanová, Peter Galamboš (obaja Dell), Tomáš Michalička a Radovan Savov (obaja FEM). Obsahom predmetu boli predovšetkým „soft skills“ (mäkké zručnosti manažéra), ktoré sú v súčasnosti veľmi žiadané na trhu práce a sú nevyhnutné pre prácu manažérov na všetkých úrovniach riadenia. Označujú súbor zručností, ktoré sú spojené s osobnostnými vlastnosťami manažéra a jeho schopnosťami. Do tejto kategórie spadajú predovšetkým komunikácia, emocionálna inteligencia, prezentačné zručnosti, riešenie konfliktov, tímová spolupráca a časový manažment. Od úrovne soft skills často závisí aj úroveň pracovného výkonu jednotlivca, ale aj celej pracovnej skupiny. Preto sa dôraz na tieto techniky stále viac a viac v podnikoch zvýrazňuje. Veľkým benefitom je aj fakt, že rozvinuté zručnosti sa dajú uplatniť v širokej miere v profesionálnom, ale aj osobnom živote.

Spolupráca s Americkou obchodnou komorou a FEM má aj svoje pokračovanie. Počas zimy sa začali rokovania o vstupe SPU v Nitre medzi členov Americkej obchodnej komory a tento ratifikačný proces bol zavŕšený schválením žiadosti o členstvo správnou radou Americkej obchodnej komory v Slovenskej republike koncom februára 2021. Americká obchodná komora na Slovensku poskytuje svojim členom možnosť lepšie rozvíjať ich pôsobnosť a prepojenie s podnikateľskou, ale aj akademickou sférou. Jej poslaním je spolu s jej členmi zdieľať víziu Slovenska ako globálne konkurencieschopnej krajiny, ktorá môže prosperovať v rýchlo sa meniacom svete 21. storočia. Svoje poslanie sa snaží napĺňať hlavne prostredníctvom troch hlavných oblastí:

Networking: Široké portfólio podujatí AmCham slúži ako ideálna príležitosť na stretnutie so zaujímavými ľuďmi z obchodnej alebo verejnej sféry, nadväzovanie nových kontaktov, zdieľanie najlepších postupov, šírenie informácií o vašom podnikaní a hľadanie nových obchodných partnerov.

Zdieľanie Informácií: AOK poskytuje informácie o najnovšom vývoji, trendoch alebo zmenách politiky, ktoré môžu mať vplyv na podnikanie, prostredníctvom rôznych publikácií, konferencií, pracovných stretnutí alebo workshopov s odbornými prednášajúcimi.

Presadzovanie zmien: Viac ako 330 členov všetkých veľkostí a sektorov združených v AOK Slovensko predstavuje silný a rešpektovaný hlas obchodnej komunity. Prostredníctvom výborov, pracovných skupín a ďalších snáh členovia majú príležitosť ovplyvňovať zásady, ktoré majú vplyv na podnikanie a verejné dianie.

Členstvo univerzity v Americkej obchodnej komore by malo so sebou priniesť viaceré benefity v podobe priameho kontaktu so spoločnosťami, ktoré sú združené v tejto asociácii, čo by prispelo k rozšíreniu možností spolupráce s praxou v oblasti vzdelávania a výskumu, ako aj v možnostiach poskytovania odborných praxí pre študentov.

AmCham Slovakia certificate