Prednáška sýrskej imigrantky zo Švédska

Pri príležitosti rebiehajúcich osláv 60. výročia Fakulty ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre sa v stredu 2. októbra na pôde fakulty v rámci predmetu Global Marketing and Emerging Markets“ konala prednáška pod názvom „Refugee/immigrants – the process of challenges and drivers in the Swedish agricultural sector or Food as a business and as an integration key in a new country“ sýrskej občianky a vyštudovanej poľnohospodárskej inžinierky Ghazal Zalkat, žijúcej a pracujúcej vo Švédsku, kde sa prisťahovala v roku 2015, krátko po vypuknutí migračnej krízy v Európe. Zámerom usporiadania uvedenej prednášky zameranej na priblíženie postavenia imigrantov a možnosti ich uplatnenia v podnikateľskej sfére v novej krajine je skutočnosť, že FEM SPU v Nitre túto problematiku vníma ako veľmi aktuálnu a prostredníctvom praktických skúseností tejto mladej ženy chce poukázať na rozsiahle možnosti a výzvy, ktoré sa v prichádzajúcich imigrantoch skrývajú pre starnúcu populáciu – ktorá je však vybavená rôznymi predsudkami – ako aj pre riadne fungovanie európskych krajín. Ghazal Zalkat počas svojej inšpiratívnej prednášky, doplnenej o praktické workshopy so študentami, predostrela svoje poslanie, ktoré vykonáva vo Švédsku, kde pôsobí na Halmstad University ako výskumná pracovníčka a zároveň študentská poradkyňa pre podnikanie v oblasti poľnohospodárstva o možnostiach aj výzvach, ktoré nová krajina pre imigrantov prináša. Pomáha tak študentom prekonávať prekážky a poskytuje cenné rady, čím ich podporuje integrovať sa do novej spoločnosti a vypĺňať existujúce „diery“ na trhu, ktoré práve imigranti môžu svojou diverzitou na danom trhu pokryť. Naši študenti sa tak bližšie oboznámili s problematikou migračnej krízy, samotných imigrantov aj utečencov na príklade Švédska a jej osoby, pričom Ghazal neustále podčiarkovala potrebu integrácie, a to tak ekonomickej, ako aj sociálnej a súčasne vyzdvihovala pridanú hodnotu diverzity, ktorou imigranti disponujú, no často ju nesprávne vnímajú ako nevýhodu. Študenti mali možnosť oboznámiť sa tiež s dobrými príkladmi úspešných podnikateľských zámerov z praxe, ktorými bolo poukázané na hlavný odkaz prednášky, že imigranti (aj utečenci, ktorí sú v ešte zložitejšej situácii) môžu predstavovať významný prínos a obohatenie aj pre vyspelé ekonomiky a kultúrne veľmi odlišné spoločnosti.
V rámci medzinárodného akademického týždňa prednášali na FEM SPU v Nitre aj Dr. Pei-Ju Lucy Ting z National Taipei University (Taiwan), doc. Gaetano Macario z Università degli Studi di Bari Aldo Moro (Taliansko) a Barbara Kielbasa z Poľnohospodárskej univerzity v Krakowe (Poľsko).

PhDr. Anna Mravcová, PhD.
Katedra spoločenských vied FEM SPU

Fotogalérie